Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

News

Sign up for the News Update.

Sub Navigation

Top

Headlines

 

Working...

Ajax Loading Image

 

3rd and 4th Grade Grocery Project

Lesley Bolz

September 15, 2016

Ms. Bolz 3rd and 4th grade class were given a series of questions about the cost of different everyday items at the grocery store.  The students worked in groups to search through newspaper circulars and find the answers necessary as well as solve some math equations about some of the cost per pounds.  This is a cross curriculum project that follows along with the novel Because of Winn-Dixie.  

Back To Top